Öppna dörren till en helt ny värld av lustfyllt lärande – med lajvpedagogik!
Svensklärare Victoria Mosshem och lajvpedagog Lukas Renklint har arbetat med lajvpedagogik i många år, bland annat på resursskola för elever inom NPF-spektra. I fortbildningsboken Lajva med litteraturen får du allt som du behöver för att skapa ett läsfrämjande äventyr där elevernas läsning, beslut och interaktioner styr handlingen.
Boken innehåller en teoretisk översikt av vad lajvpedagogik innebär och hur du kan koppla det till skolans lärandemål och just läsning. Du hittar även konkreta tips, checklistor och två färdiga lajv du kan använda eller inspireras av.
Läsfrämja lättare och läsfrämja mer med MeraHegas!
ArbetstitelLajva med litteraturen – Läsfrämjande lajvpedagogik
Standardpris399.00
Illustrerad
Orginaltitel
Åldersgrupp
BandtypInbunden
Recensionsutdrag
Läsordning i serie
MediatypBok
AvailableToOrder
IsContractProduct
Inlaga
Sidor120
Publiceringsdatum2025-04-07 00:00:00
FörfattareVictoria Mosshem & Lukas Renklint
Kort BeskrivningVissa elever har svårare än andra med motivation i skolan. Genom lajvpedagogik tar du och dina elever steget in i berättelsernas värld och använder yttre motivation för att skapa lustfyllda lärotillfällen. Som lärare och spelledare har du fri lejd att anpassa lajvet efter din läroplan och väva in de arbetsmoment som just dina elever behöver.
Storlek
Färg
IsBokinfoProduct
SeriesTitle
erpOwnsPrice
BokinfoStatusCode21